Grundat just 10 november 1900 och idag en allians av tre föreningar - Alfta GIF Handboll, Alfta GIF Hockey och Alfta GIF Fotboll - som tillsammans bär traditionen vidare i Alfta.
Våra vänner i Alfta GIF Hockey bjuder in till öppet hus i klubblokalen vid Forsparken kl. 15-19. Ta med dina historier, bilder och anekdoter från matcher, cuper och sommarkvällar i parken - vi vill höra allt! Det bjuds på kaffe och kakor, och vi hoppas att både gamla och nya "giffare" från alla idrotter tittar förbi. Forsparken har varit hjärtat i mycket av Alftas idrottsglädje genom åren - en klassisk folkparksmiljö där Alfta GIF:s idrotter samlat byn gång på gång.
Visste du att Alfta GIF:s historia också rymmer bandy på högsta nivå säsongen 1940-41 och att hockeysektionen startade 1947? Fotbollen har varit uppe i tredjedivision och handbollen fortsätter slå gröna gnistor i hallen. Allt det här är pusselbitar som bygger vår gemenskap idag.
Och en liten historiekrydda för orienteringsvännerna: innan Alfta SOK och ÖSA OK bildades och senare skapade Alfta-Ösa OK, levde orienteringen i Alfta GIF - ytterligare ett exempel på hur många av idrotterna i Alfta vuxit ur samma stolta mylla.
Kom du med. Låt oss fylla klubblokalen med skratt, minnen och nya möten.
Grattis på 125-årsdagen, Alfta GIF - vi bygger vidare, tillsammans!
Välkommen till öppet hus:
Plats: Hockeyns klubblokal vid Forsparken
Tid: Måndag 10 november kl. 15-19
#alftagifhandboll #skönagröna #ovanåkerskommun #enhalltill