ONSDAG den 9 januari smäller det rejält i Alfta Sporthall, Det blir derby mot Borlänge HK.
Borlänge är en förening som har spelat 11 säsonger i högsta serien på damsidan och vunnit flera SM-guld. Nu är det dags för returmatch på mötet i Maserhallen som vi vann med 31-17. Borlänges bästa spelare då var målvakten Christina Ocean Johnson och i ärlighetens namn gjorde vi henne lite för bra. I övrigt var det en stark försvarsinsats den gången och det kommer att behövas igen.
Vårt damlag har ännu så länge gjort en riktigt bra säsong, i vårsäsongens första match fick man dock släppa säsongens första poäng. Mot ett motiverat Borlänge i derbyt kan laget behöva göra en bra insats för att kunna hämta några poäng.
Matchen spelas alltså onsdag kväll!
Detta beror på att Borlänge HK har avancerat till tredje steget av Junior-SM och inte kan spela under veckoslutet. VÄLKOMNA TILL HALLEN!!!