Svenska Handbollsförbundet har nu meddelat att steg 2 i USM F-18 (dvs "Junior-SM) ej kommer att kunna genomföras med de restriktioner som just nu råder för spel i vissa regioner (och för lag som kommer från vissa regioner).
Detta innebär att hemma-arrangemanget som vi skulle ha i Celsiushallen, Edsbyn 14-15 november utgår och aldrig spelas. samt att vi sannolikt spelat klart i Junior-SM. En chans finns dock att vi får en plats i steg tre om något lag väljer att utgå ur fortsatt spel i USM. Se vidare text från Svenska HF:
Hej,
Detta brev har skickats till alla lag som kvalificerade för spel i Gjensidige USM steg 2 för flickor 18.
Svenska Handbollförbundet (SHF) har beslutat att steg 2 för flickor 18 ställs in. På grund av det rådande läget så ser förbundet det inte som möjligt att genomföra steg 2 på ett bra sätt.
Kvalificering av lag till steg 3 kommer istället att göras genom de resultat som lagen har spelat till sig i steg 1. Vi kommer att utgå från principerna för tilldelning av reservplats (se USM:s tävlingsreglemente under rubriken ”Vakanser om lag drar sig ur”, sidan 8 och 9) när vi upprättar en lista över lag som erbjuds möjligheten att spela steg 3.
Adam Engström
Tävlingschef/Head of Competition